22 Януари 2014 | 18:27
Държавният глава отлага планираното си посещение в Украйна
По повод събитията през последните дни в Украйна, Прессекретариатът на държавния глава е упълномощен да разпространи следното съобщение:
Държавният глава Росен Плевнелиев отлага планираното си посещение в Украйна през месец май 2014 г., заради нарушенията на човешките права и политическата нестабилност в страната.
Президентът е силно обезпокоен от ескалацията на напрежението в Украйна, довела да смъртта на цивилни граждани, и изразява своите най-искрени съболезнования към близките и семействата на загиналите.
Употребата на сила срещу мирно протестиращи е неприемлива и не може да бъде решение на политическата криза в страната. Законите за ограничаване правата на гражданите са в нарушение на европейските ценности. Президентът призовава украинските власти да започнат диалог с опозицията и гражданското общество, с цел намирането на изход от ситуацията и нормализирането на обстановката в страната.
Република България винаги е подкрепяла европейското развитие на Украйна. Въпреки че решението на украинските власти да отложат подписването на Споразумението за асоцииране беше разочарование както за страната ни, така и за ЕС, вратата на Европейския съюз остава отворена за една демократична Украйна, в която се спазват правата на човека.
Румен Радев: Доказалата се със своето качество българска отбранителна индустрия предоставя отлични възможности за успешни международни партньорства
Държавният глава: България и Виетнам следва да задълбочават икономическото си сътрудничество отвъд търговията към насърчаване на взаимните инвестиции и съвместни производства
Румен Радев: Вчера бе официализирана коалицията „Магнитски“ – Пеевски управлява, Борисов изпълнява
Президентът Радев: Виетнам е приоритетен партньор на България в Югоизточна Азия, с който ни свързват здрави исторически връзки на дългогодишно приятелство и взаимопомощ
Румен Радев: Гласът на младите хора достига до президентската институция и е важно как те виждат проблемите и предизвикателствата пред България
Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание измененията в Закона за специалните разузнавателни средства
2025