България ще следва германския модел на устойчиво развитие, основан на иновации и насърчаването на производства с висока добавена стойност
„Германия е стратегически партньор и пример за България не само заради тенденцията на постоянно увеличаване на инвестициите и на размера на двустранния стокообмен, а преди всичко със следвания модел на устойчиво развитие, основан на иновации и развитието на производства с висока добавена стойност. Това заяви днес президентът Росен Плевнелиев при откриването на конференцията „Германия – страна на иновации". Форумът се организира от Германо-българската индустриално-търговска камара, която отбелязва през 2013 г. 20 години германска икономика в България. Държавният глава бе категоричен, че „корпоративната социална култура, която носят германските компании в България също дава добър пример, който страната ни ще следва“.
Росен Плевнелиев подчерта пред участниците в конференцията, че пътят, по който страната ни ще изгради своето бъдеще, е в насърчаването на инвестициите в образованието, научната и развойната дейност и изграждането на реална връзка между образователните институции и бизнеса. „България е готова със своята Национална програма „България 2020“ и част от нея е Националната иновационна стратегия, в изготвянето на която бе използван и опитът на Германия“, отбеляза Росен Плевнелиев. Основна цел на стратегията е повишаването на конкурентоспособността на българската икономика чрез въвеждането на доказали своята приложимост модели на развитие.
Президентът подчерта, че служебното правителство у нас работи активно за изготвянето на закон за иновациите в България. Този процес ще бъде насърчен и със създаването на Национален иновационен борд, който да формира стратегиите за развитие на различните сектори на националната икономика и да обедини усилията на БАН, Селскостопанска академия, браншовите организации, държавните институции и университети. В своята дейност бордът ще бъде подпомаган от Национален иновационен фонд, чието финансиране ще бъде включено в рамките на държавния бюджет.
Предстои страната ни да изготви две нови оперативни програми - „Наука и иновации за конкурентоспособност“ и „Наука и образование за интелигентен растеж“, които следва да стимулират фирмите да използват актуални научни разработки в своята производствена дейност и в обучението на служителите си. Според държавния глава добрите традиции на професионалното обучение у нас също ще дадат своя принос за насърчаването на сътрудничеството между образователните институции и бизнеса. „Работи се и по нов закон, който да регламентира въвеждането на дуалната система на обучение и квалификация в рамките на средното образование и се надявам проектът да бъде готов до месец“, коментира още президентът Плевнелиев.
„Иновациите са двигател на социалното икономическо развитие и създаването на благоприятна среда за внедряването на постиженията на науката в икономиката дава гаранция за стабилното развитие на обществото“, подчерта в изказването си президентът на ГБИТК Бертрам Ролман.
Във форума взеха участие главният управител на Асоциацията на германските индустриално-търговски камари д-р Мартин Ванслебен и управителят на Германската държавна агенция за инвестиции и търговия д-р Бено Бунзе.