За прозрачност на разходите и за яснота на принципите на бюджетиране се обяви президентът Росен Плевнелиев
За прозрачност на разходите и за яснота на принципите на бюджетиране се обяви президентът Росен Плевнелиев, който върна за ново обсъждане текстове от одобрения от парламента актуализиран Закон за държавния бюджет за 2013 година.
„Убеден съм, че когато едно министерство получава допълнителни средства, трябва да е ясно кое е министерството, защо и как ще бъдат похарчени тези средства, иначе остават съмнения. Ако през 2010 г. е действано по този начин, вярвам, че през 2013 г. всички трябва да сме си научили урока и да действаме по друг начин“, коментира държавният глава пред журналисти на „Дондуков“ 2.
Президентът отговори отрицателно на въпрос доколко счита, че предложената актуализация на бюджета отговаря на обществените очаквания и би намалила социалното напрежение в страната.
„Моят апел и моите аргументи са изцяло в посока на повече прозрачност, а именно това искат гражданите. Не съм аз този, който вкарва разделителни линии и нагнетява напрежението, напротив - вярвам, че публичният ресурс трябва да се управлява прозрачно и открито. От тази гледна точка излизам днес със своите аргументи. Но консенсус се постига само тогава, когато имаме чуваемост на аргументите, а не налагане на едностранчиви тези и затова съм категорично за дебати и за повече аргументи“, заяви държавният глава.
Според президента, народните представители разполагат с достатъчно време в рамките на месец август, за да преценят позицията по аргументите на държавния глава и да ги приемат или да ги отхвърлят.
Росен Плевнелиев отново напомни, че подкрепя предложените социални мерки, одобрени от законодателите, но разкритикува практиката президентът „да бъде посочван като удобният виновен, защото фактите и аргументите сочат точно обратното.“
По повод критиките към мотиви на президента да сезира Конституционния съд във връзка със Закона за специалните разузнавателни средства, държавният глава посочи, че аргументите му не са били чути от парламентаристите.
„Не исках да сезирам Конституционния съд, но съм длъжен да го направя, защото вярвам, че има аргументи и че мотивите ми работят за това да се спазва Конституцията и разделението на властите, а не да има диктат и налагане на всяка цена на една власт над останалите“, коментира Росен Плевнелиев. „С подхода, който имам - принципен и конкретен - работя за диалог и следователно за консенсус и за обединение, а не за разединение“, допълни президентът.