
Росен Плевнелиев: Преходът в България и в страните от региона не е завършил
„Длъжни сме да имаме широко обществено съгласие по приоритетите в икономиката, защото ресурсите ни са ограничени“, счита държавният глава
Проблеми, свързани с насърчаването на малките и средните предприятия, мерки за стимулиране на икономиката чрез увеличение на износа и как политическите решения влияят върху развитието на пазарната икономика, очертаха участниците в първата дискусия под егидата на президента Росен Плевнелиев „Диалог с гражданите“.
„Длъжни сме да имаме широко обществено съгласие по приоритетите в икономиката, защото ресурсите ни са ограничени. Не може да направим всичко и не всички ще бъдат доволни“, предупреди държавният глава. Той изрази притеснение от забавянето на ключови реформи, сред които пенсионната, образователната и административната реформа.
„Днес българите подават ръка на политиците, гражданското общество е активно и не можем да се провалим, защото желанието на хората е за промяна и за повече демокрация“, заяви президентът Плевнелиев. По неговите думи, тези процеси протичат и в страните от целия регион, където е налице „проблем на незавършения преход“. „Не сме там, където искахме да бъдем и където демокрацията е припозната от гражданите, а държавата ни е справедлива“, подчерта държавният глава. Той допълни, че голяма част от исканията на февруарските протести не са изпълнени. Сред тях са и обещаните мерки за повече независимост на енергийния регулатор.
По отношение на промените в енергийното законодателство президентът беше категоричен, че ако има противоконституционни текстове, ще наложи вето. Той припомни още, че преди месеци за първи път бяха направени публични договорите в енергийния сектор.
Държавният глава обаче се обяви за максимална прозрачност по проекта „Южен поток“ и попита ще има ли, например, обществена поръчка за банка, която да финансира реализацията на проекта на българска територия.
Представителите на неправителствения сектор и гражданите коментираха също така забавянето на хода на пенсионната реформа и демографската криза в страната. Гражданите призоваха за повече средства за образование и за прозрачност на доходите в публичния сектор.
На дискусията бяха засегнати също така темите за ниското равнище на доходите на гражданите, както и възможностите на бизнеса да инвестира повече.
Сред участниците в обсъжданията беше и президентът (1990-1997 г.) д-р Желю Желев, според когото проблемите на страната ни могат да бъдат решавани единствено чрез широко политическо обединение.







