30 Септември 2016 | 15:52
Държавният глава Росен Плевнелиев отдаде последна почит на големия политик, дипломат и държавник Шимон Перес
На траурна церемония в Йерусалим президентът Росен Плевнелиев и десетки лидери от цял свят отдадоха последна почит на президента (2007-2014 г.) и министър-председател на Държавата Израел в периода 1984-1986 г. и 1995-1996 г. Шимон Перес.
От 2012 година насам българският президент Росен Плевнелиев и носителят на Нобелова награда за мир Шимон Перес се срещнаха два пъти – по време на държавното посещение на президента Росен Плевнелиев в Държавата Израел през октомври 2012 г. и през март 2013 г. - в Европейския парламент в Брюксел, където беше отбелязана 70-годишнината от спасяването на българските евреи през Втората световна война.
В словото си по случай годишнината от историческия акт на българския народ, който спаси 48 хиляди български евреи от лагерите на смъртта през 1943 г., президентът на Държавата Израел се обърна към българите с думите: „Зная, че България преминава през икономическа криза – по-добре икономическа криза, отколкото исторически срам. По-добре икономически проблеми, отколкото смърт в лагери, в газови камери. Това е големият урок.“
На 6 март 2013 г. в присъствието на българския държавен глава Росен Плевнелиев Шимон Перес заяви още: „Днес е повод да благодарим на България, не само като на държава, не само като на група от лидери, но като на колектив от хора, които ежедневно, тихо, с кураж, поеха риска да спасят живота на други хора и да платят цената. Това е исторически случай. (…) От всички части на тялото все още сърцето е най-чувствителната. Все още чувствата са най-голямото съкровище и все още моралният избор е най-мъдрият избор, който можем да направим“.
Президентът Румен Радев проведе среща с посланиците на държавите членки на ЕС
Вицепрезидентът Йотова поздрави групата за синхронно пеене и танци „ЖЕСТИМ“ за 30-годишнината ѝ
Президентът: Увеличаването на инвестициите в човешкия капитал е от ключово значение за развитието на икономиката и просперитета на България
Държавният глава Румен Радев се срещна със студенти в президентската институция и изрази подкрепата си за активната им гражданска позиция в защита на демокрацията
Президентът Румен Радев: Властта е бламирана, оставката е неотложна, предсрочните избори са единственият път напред
Държавният глава: „Българската Коледа“ ни сплотява като общество и изгражда култура на взаимопомощ и доверие
Държавният глава: Ботевград не само пази историята и традициите, но и се развива с поглед към бъдещето
2025