3 Декември 2018 | 18:19
Партньорството на България и Швейцария в икономиката, образованието и сигурността, обсъдиха на среща в Катовице президентите Румен Радев и Ален Берсе
България цени високо двустранното сътрудничество и обмяната на опит с Швейцария в сферата на сигурността и отбраната, образованието и науката, както и добрите резултати, които се постигат в рамките на Българо-Швейцарската програма за сътрудничество за намаляване на икономическите и социални различия в Европа. Това заяви днес президентът Румен Радев на среща в Катовице със своя колега президента на Конфедерация Швейцария Ален Берсе. Президентът Ален Берсе потвърди готовността на Швейцария да продължи да си сътрудничи активно със страната ни в сфери от взаимен интерес.
Според българския президент страната ни има потенциал да привлече повече инвестиции от Швейцария в науката, отбраната, информационните технологии и транспорта. За изминалите две десетилетия швейцарските инвестиции у нас достигат 1.9 млрд. евро, което наражда страната на 8 място по размер на преките чуждестранни инвестиции в българската икономика.
Партньорството с Швейцария за въвеждането на дуалното обучение у нас също беше откроено като особено перспективна сфера от българския държавен глава, като финансираните с швейцарска подкрепа проекти в България обхващат 16 училища, 63 фирми и 11 града.
Румен Радев подчерта и интереса на България за задълбочаване на сътрудничеството в сферата на отбраната и за обмен на програми за обучение между Военно-въздушните сили на двете държави.
Президентът Ален Берсе подчерта, че двете страни имат отлично сътрудничество по много общи проекти, в медицината и в обмяната на студенти, като Швейцария е готова да обсъди перспективите за последващо разширяване на сътрудничеството с България по време на визитата на българския държавен глава в Конфедерация Швейцария през 2019 г.
Илияна Йотова: Обществените медии не са безмълвни регистратори на събитията, а активни участници в демократичните процеси
Държавният глава: Българските граждани искаме правосъдие, което гарантира справедливост
Президентът: Докато правосъдната система продължава да е обвързана с политически влияния, българите няма да дочакат справедливост
Президентът: Очаквам най-накрая в България да има сериозна и добре обмислена съдебна реформа
Президентът Илияна Йотова: Априлското въстание е израз на неутолимата жажда за свобода на народ, който пет века в робство не забравя езика и името си
Президентът: Поздравявам всички българи, които повярваха, че са по-силни от купения вот и търговията с влияние
Президентът: Гласувах за икономически и високотехнологично развита България с грижа и за най-уязвимите хора
Обръщение на държавния глава Илияна Йотова
към българския народ по повод изборите за Народно събрание



2026