19 Юли 2019 | 11:47
Вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави българските дипломати за празника им
„С активни хора като Вас България не е страничен наблюдател, а участник в световните политики. Благодарение на Вас днес България е уважаван член на Европейския съюз и НАТО, на редица международни организации. Вие направихте видими Балканите за нашите европейски партньори, огромна е ролята Ви за успешното председателство на Съвета на ЕС.“ С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави българските дипломати по случай техния професионален празник и 140 години от създаването на Българската дипломатическа служба. Илияна Йотова бе официален гост на прием, организиран от Министерство на външните работи.
Вицепрезидентът изтъкна трудната мисия на дипломатите в сложния съвременен свят, изправен пред редица изпитания. „Външната политика е изкуство, което става все по-трудно. На вас разчитаме не само да представяте България, но да бъдете и твърд защитник на националните интереси на международната сцена“, посочи Илияна Йотова.
Вицепрезидентът Йотова благодари на дипломатите за работата им с българските граждани в чужбина и посочи, че в лицето на президентската институция имат верни съюзници в решаването на техните проблеми.
„Вие и нашите сънародници сте посланиците на България по света. А всяка задгранична мисия е визитна картичка на страната ни и трябва да изглежда достойно и красиво“, подчерта Илияна Йотова.
Под патронажа на президента Илияна Йотова ще се проведе инициативата на британското посолство „Посланик за един ден“
Държавният глава удостои посланика на Република Аржентина в България с орден „Мадарски конник“ първа степен
Президентът обсъди с представители на български организации в Молдова развитието на филиала на Русенския университет в Тараклия
Държавният глава подписа указ за освобождаването на Ангелина Бонева като министър на регионалното развитие и благоустройството и назначи Николай Найденов на длъжността
Илияна Йотова: България е успешен пример в политиките за равнопоставеност между жените и мъжете

2026