19 Май 2020 | 17:06
Президентът: В криза и държавните, и религиозните институции трябва да насърчават милосърдието и взаимопомощта между хората
В криза и държавните, и религиозните институции трябва да насърчават солидарността, милосърдието и взаимопомощта между хората. Това заяви президентът Румен Радев на среща на „Дондуков“ 2 с главния мюфтия д-р Мустафа Хаджи. Срещата е част от диалога на президента с традиционните вероизповедания у нас и знак на уважение към религиозната традиция на българските граждани с мюсюлманско вероизповедание в България, на които предстои да отбележат празника Рамазан Байрам.
Всяка година президентът е символичният домакин на традиционната вечеря ифтар по време на свещения месец Рамазан. През 2020 г. провеждането й е възпрепятствано от въведените епидемиологични мерки и бе изразено общо очакване за възстановяване на традицията през следващата година.
В центъра на вниманието и на политиката, и на религията, трябва да бъде грижата за хората, подчерта главният мюфтия д-р Мустафа Хаджи. Той добави, че днешната криза е добър повод обществото ни да се замисли дали е уместен опитът да се търгува с всичко в днешния свят – с политика, с религия, с медицина.
Обща бе позицията, че поемането на заплатите на мюсюлманските духовници от страна на българската държава е решителна крачка към тяхното устойчиво приобщаване към обществото. Д-р Мустафа Хаджи посочи, че това не е голяма сума за една държава, но с огромно духовно и социално значение. Обсъдена бе и перспективата обучението на мюсюлманските духовници да става у нас по утвърдени от българската държава образователни програми.
Президентът Йотова: Наш дълг е да завещаем на младите хора на България мир и възможност да развиват своите таланти
Държавният глава: Още по-актуални са днес посланията на Франкофонията за мир, сигурност, свобода, равноправие
Илияна Йотова отбеляза Международния ден на Франкофонията заедно с ученици от Гимназията за преподаване на чужди езици „Симеон Радев“ в Перник
Президентът Йотова: Държа правителството да разработи цялостен пакет с мерки срещу покачването на цените и защита на бизнеса
Президентът Йотова поздрави Националната организация „Малки български хора“ за 30-годишнината й
Президентът Йотова: Реформата в здравеопазването ще бъде успешна, когато в нейния център са и лекарят, и пациентът
Президентът Йотова: Вярвам, че ще имаме предизборна кампания със сблъсък на предложения и идеи
2026