18 Март 2021 | 17:20
Вицепрезидентът и представителят на УНИЦЕФ за България обсъдиха положението на бежанците в пандемията
Проблемите пред бежанците и в частност на децата бежанци в България, здравният контрол в бежанските центрове и ваксинирането на тази група от хора бяха основни теми на разговора на „Дондуков“ 2 между вицепрезидента Илияна Йотова и Джейн Муита – представител на УНИЦЕФ за България. Джейн Муита високо оцени ангажираността на вицепрезидента с темата за бежанците и помоли за нейната подкрепа по въпросите, свързани с тях.
„Въпросът с ваксинирането на бежанците касае и сигурността на българските граждани. Необходими са превантивни мерки, за да ги предпазим от страхове, породени от слухове и дезинформация“, посочи вицепрезидентът Йотова. В Националния ваксинационен план бежанците не са изрично споменати, най-вероятно са включени в т.нар. уязвими групи. По думите на вицепрезидента те не трябва да бъдат приоритет, но трябва да са посочени в плана. По информация на УНИЦЕФ 60-70% от обитателите на бежанските лагери желаят да се ваксинират.
Илияна Йотова изтъкна, че след бедността и военните конфликти разпространението на заразата на Африканския континент има потенциала да се превърне в още една причина за миграция. „Трябва да бъдем подготвени за това, а не след време отново да лекуваме последствията“, заяви вицепрезидентът.
От УНИЦЕФ представиха данни, според които през 2020 г. се наблюдава ръст на бежанците и мигрантите спрямо предходната година. От транзитна страна България се превръща в желана дестинация. 30% от бежанците са деца, а 70% от тях са непридружени.
На срещата беше обсъден и въпросът за контрола на границите предвид информациите за хванати във вътрешността на България мигранти.
Представителите на УНИЦЕФ информираха вицепрезидента за различните проекти, по които работят.
Президентът: Без значение в какъв храм се молим, стремленията на човешкото сърце са общи
Президентът подписа указ за освобождаването на Стоил Цицелков като служебен заместник министър-председател
Президентът: Институциите ще върнат доверието в себе си само с конкретни резултати от работата си
Държавният глава: Служебният кабинет е резултат от конституционните промени, които оставиха президента само да парафира избора му
Президентът Йотова: Да имаме държава на равноправие, законност и справедливост – това е заветът на Левски и общото ни дело днес
Президентът Илияна Йотова: Служебният кабинет не е мой избор и не нося отговорност за състава му

2026