НОВИНИ

Държавният глава: Българските граждани очакват формулата за съставяне на правителство да бъде решена в техен интерес
Държавният глава проведе консултации с представители на парламентарната група на „Изправи се БГ! Ние идваме!“
Българските граждани очакват формулата за съставяне на правителство да бъде решена в техен интерес. Това заяви държавният глава Румен Радев, който днес на „Дондуков“ 2 се срещна с представители на парламентарната група на „Изправи се БГ! Ние идваме!“. Срещата е в рамките на консултациите с политическите сили в 46-ото Народно събрание преди връчването на мандат за съставяне на правителство. В срещата участва вицепрезидентът Илияна Йотова.
Положително е, че формулата за съставяне на управление, която се предлага, позволява всяка партия да тежи, не толкова с броя на депутатите, а със своите приоритети и идеи за намиране на изход от социалната и икономическата криза, за демонтаж на порочния управленски модел, за справянето с корупцията, с бедността и неравенствата, посочи държавният глава. Той добави, че така и най-малобройната парламентарна група „Изправи се БГ! Ние идваме!“ би могла да бъде важен партньор в диалога за съставяне на работещо правителство. Президентът подчерта, че по време на разговорите, които предстоят между политическите партии, е важно да се намери верният диалог и конструктивният дух.
Представителите на парламентарната група на „Изправи се БГ! Ние идваме!“ Мая Манолова, Татяна Дончева и Николай Хаджигенов бяха категорични, че ще подкрепят съставянето на правителство на промяната, но не и ако в него се вижда „дългата ръка на ГЕРБ и ДПС“. „Подкрепа от ГЕРБ и ДПС би била токсична прегръдка, която ще убие очакванията на хората за промяна, почтеност, прозрачност и публичност“, изтъкна лидерът на формацията Мая Манолова. Тя посочи, че приоритетите, свързани с доходите на българските граждани, са най-важни за нейната парламентарна група и вече са внесени законопроекти в тази посока, сред които за преизчисляване на пенсиите, подкрепа за дребния бизнес, за семействата на хората с увреждания и за гражданите срещу монополите. От „Изправи се БГ! Ние идваме!“ изтъкнаха, че за тях е важна и съдебната реформа и преустановяването на „порочния модел на едноличната, безконтролна власт на главния прокурор“.
По думите на държавния глава амбициозната законодателна програма на 46-ото Народно събрание изисква определянето на приоритети, за да не бъде забавено решаването на най-неотложните въпроси.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ
27 Април 2025 | 11:59
145 години българо-френски отношения бяха тържествено отбелязани в Грас с участието на вицепрезидента и с концерт на български оперни изпълнители

0
3
26 Април 2025 | 11:12
Вицепрезидентът разговаря с кмета на френския град Грас, побратимен с Казанлък

0
2
25 Април 2025 | 22:20
Румен Радев: В период на сътресения в политиката, сигурността и икономиката гласът на бизнеса е изключително важен

0
2
25 Април 2025 | 15:23
Държавният глава: Спортът кове качества, изгражда характер и прави младите хора на България по-силни и уверени

0
5
25 Април 2025 | 13:49
Президентът Радев: Вместо кабинет „Желязков“, имаме правителство на Пеевски и на Борисов и то не от 100 дни

0
1
24 Април 2025 | 11:35
Вицепрезидентът беше гост на представянето на изследване за българските общности в Албания и Косово

0
1
23 Април 2025 | 16:42
Държавният глава Румен Радев проведе разговор с полския си колега Анджей Дуда

0
1