НОВИНИ
28 Октомври 2021 | 16:23
Държавният глава: Постоянният диалог на болниците с Министерството на здравеопазването и Българския лекарски съюз ще допринесе за своевременното решаване на техните проблеми
Изходът от здравната криза изисква да се постигне консенсус между експертите, подчерта президентът Румен Радев по време на среща с ръководители на болници от област Пловдив
Решенията на здравната криза трябва да се взимат на базата на медицинската експертиза. Това заяви президентът Румен Радев по време на среща с директори на болници от област Пловдив, на която те споделиха с държавния глава предизвикателствата, с които се сблъскват в настоящата епидемична обстановка. В срещата участие взеха и заместник-министърът на здравеопазването Тома Томов, областният управител на Пловдив Ангел Стоев, директорът на РЗИ – Пловдив Сийка Димчева и председателят на Българския лекарски съюз Иван Маджаров.
По време на разговора директорите на лечебни заведения от област Пловдив изразиха притесненията си от все по-усложняващата се епидемична обстановка, при която липсва достатъчно медицински персонал, а свободните места в болниците са на изчерпване. Бе откроена важността да бъде избегнат пълен локдаун като се прояви отговорност и стриктно се спазват въведените здравни мерки. Обща бе позицията, че за преодоляване на кризата е необходимо да се търсят отговорни и дългосрочни решения и укрепване на капацитета на системата на здравеопазване.
Сред акцентите в разговора между президента и медицинските специалисти бе и необходимостта от преустановяване на политическите спекулации в борбата с епидемията. "Изходът от здравната криза изисква да се постигне консенсус преди всичко между експертите“, подчерта президентът Румен Радев. Директори на лечебни заведения споделиха мнението, че недоверието на голяма част от хората към здравните мерки се дължи това, че през последните години профилактиката и превенцията са оставени на заден план и липсват култура и навици за това всеки да обръща внимание на здравето си, а вместо това хората често реагират в последния момент.
Държавният глава благодари за упоритостта и всеотдайността на медицинските специалисти за усилията им за овладяването на здравната криза и призова за ефективен и постоянен диалог на лечебните заведения с областната управа, Министерството на здравеопазването и Българския лекарски съюз. По думите на президента това ще допринесе и за своевременното решаване на възникващите проблеми в болниците.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ
23 Юни 2026 | 21:45
Илияна Йотова: Българската банкова система е основен източник на доверие към страната ни
Илияна Йотова: Българската банкова система е основен източник на доверие към страната ни
0
3
23 Юни 2026 | 14:32
Държавният глава отличи заедно с Боряна Калейн и Малена Замфирова най-успешните участници в президентската инициатива „Спортувай с президента“
Държавният глава отличи заедно с Боряна Калейн и Малена Замфирова най-успешните участници в президентската инициатива „Спортувай с президента“
0
5
21 Юни 2026 | 19:16
Президентът: България държи златна карта – днес големите проекти минават през нашата страна
Президентът: България държи златна карта – днес големите проекти минават през нашата страна
0
1
20 Юни 2026 | 14:33
Президентът в Копривщица: Каблешков изгоря в борбата за свобода, но паметта за делото му никога не може да изгори в съзнанието на българите
Президентът в Копривщица: Каблешков изгоря в борбата за свобода, но паметта за делото му никога не може да изгори в съзнанието на българите
0
5
18 Юни 2026 | 22:20
Президентът: С театралните празници „Звездите на театъра“ вече 11 години Разлог показва гостоприемството си към културата и творците
Президентът: С театралните празници „Звездите на театъра“ вече 11 години Разлог показва гостоприемството си към културата и творците
0
6
18 Юни 2026 | 14:02
Илияна Йотова посрещна в президентската институция ученици от Средно училище „Христо Смирненски“ в Хисаря
Илияна Йотова посрещна в президентската институция ученици от Средно училище „Христо Смирненски“ в Хисаря
0
4
2026