1 Ноември 2021 | 15:15
Вицепрезидентът пред интелектуалци в Пазарджик: Хората на духа водят България напред
„Интелигенцията, свободните хора на духа и знанието водят България напред. Надеждата ни е в хора като вас, отдадени на просветителството, които непрестанно бият духовната камбана и будят.“ С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова приветства учители, читалищни дейци, хора на изкуството и културата, с които разговаря в Пазарджик по повод Деня на народните будители.
„Будителите – учителите, читалищните дейци, църковните деятели, родиха българската нация, изградиха българската държава“, изтъкна вицепрезидентът.
Илияна Йотова посочи, че днес едва 0.6% от националния бюджет е за култура, за разлика от 1.3 преди години, и настоя за достойно заплащане за дейците на културата. „Когато шепа хора са приватизирали цялата държава, те нямат нужда от хора на духа. Това ще се промени“, подчерта тя. Вицепрезидентът е убедена, че след изборите на 14 ноември България ще има стабилно правителство от просветени, грамотни и духовни хора, за които приоритет ще са образованието и културата.
Йотова представи идеята, за която се бори от няколко години, за създаване на Български културен институт по примера на Гьоте и Сервантес, който да разширява влиянието на страната ни по света.
Под патронажа на президента Илияна Йотова ще се проведе инициативата на британското посолство „Посланик за един ден“
Държавният глава удостои посланика на Република Аржентина в България с орден „Мадарски конник“ първа степен
Президентът обсъди с представители на български организации в Молдова развитието на филиала на Русенския университет в Тараклия
Държавният глава подписа указ за освобождаването на Ангелина Бонева като министър на регионалното развитие и благоустройството и назначи Николай Найденов на длъжността
Илияна Йотова: България е успешен пример в политиките за равнопоставеност между жените и мъжете



2026