1 Ноември 2021 | 15:37
Президентът: Борбата срещу купуването на гласове изисква системни усилия и укрепва доверието в изборния процес
Румен Радев се срещна с представители на ОССЕ, участващи в мисията на организацията за наблюдение на предстоящите избори
Провеждането на честни и свободни избори е в основата на демократичния процес и затова са необходими ефективни мерки срещу купуването и продаването на гласове, както и срещу корпоративния вот. Изкореняването на това порочно явление, недопустимо за европейска държава, изисква системни и продължителни усилия, които компетентните органи у нас полагат. Това заяви президентът Румен Радев по време на среща с представители на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), които са част от мисията на международната организация за наблюдение на предстоящите на 14 ноември избори.
Държавният глава подчерта, че основният приоритет за вота трябва да е повишаването на избирателната активност и на доверието на избирателите в прозрачността и честността на изборния процес. „Купуването и продаването на гласове изкривява резултатите от изборите и волята на избирателите, затова при провеждането на последните два вота бяха предприети мерки за предотвратяване на тези порочни практики“, заяви Румен Радев. Президентът посочи, че легитимността и стабилността на следващия парламент и правителство зависят от честното провеждане на предстоящия на 14 ноември вот и от активното участие на избирателите.
Държавният глава подчерта, че чрез въвеждането на машинното гласуване многократно е намалял делът на невалидни гласове. Избирателите вече имат опит с машините, хората споделят впечатленията си, водят се и разяснителни кампании, посочи Румен Радев.
По време на срещата бяха обсъдени и мерките за гарантиране здравето на участниците в изборния процес по време на кампанията и при гласуване.
Илияна Йотова в Сухиндол: Местната власт е стабилна, с отговорно и държавническо поведение
Вицепрезидентът: Виждам у хората голямо желание със своя глас да променят управлението в България
Държавният глава ще връчи първия мандат за съставяне на правителство след Нова Година
Президентът проведе консултации с представители на парламентарната група на „Величие“
Държавният глава поздрави ученици, представили народния обичай Коледуване в президентската институция, че съхраняват българските традиции
Държавният глава: Работната атмосфера в парламента се влошава с всеки изминал ден, но хората очакват той да реши важни задачи
Президентът: Парламентът трябва да приеме законодателни промени, които да гарантират по-голямо доверие в изборния процес и намаляване на субективния фактор
Румен Радев: Младите хора на България притежават чувство за достойнство и дълг, което заявиха смело и открито

2025