12 Януари 2022 | 12:29
Вицепрезидентът: Недопустима е търговия с българската памет
Илияна Йотова беше гост на представянето на фототипно издание на сборника на братя Миладинови „Български народни песни“
„В 21-ви век са недопустими опитите за пренаписване на историята и за делене на героите на наши и чужди. България има категорична позиция срещу търговията с българска памет и български герои.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на представянето в Българската телеграфна агенция на фототипно издание на сборника на братя Миладинови „Български народни песни“ и „Събрани съчинения“. Събитието се проведе по повод 160-годишнината от смъртта на братята.
„Огромно е значението на делото на братя Миладинови, чиято еманация е сборникът им с български народни песни, който събира таланта, историята, светоусещането на българския народ и ги прави достояние на международната общественост, която по онова време трябва да разбере, че на картата на Европа съществува един велик народ с огромно духовно богатство“, изтъкна Йотова. Тя определи братя Миладинови като най-типични представители на българската възрожденска мисъл и подчерта активната им дейност за църковно служене на български език, за създаване на български училища, за преподаване на български език.
Вицепрезидентът посочи, че в българските учебници не е достатъчна информацията за братя Миладинови, както и за българската история след Берлинския конгрес.
На представянето на сборника присъстваха и членове от българска страна на Съвместната мултидисциплинарна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Република Северна Македония. Илияна Йотова им благодари за експертната работа. Вицепрезидентът е категорична, че решаването на споровете между България и Северна Македония не може да става под диктата на европейските партньори. Йотова определи като силни заключенията на проведения в понеделник Консултативен съвет за национална сигурност. „За първи път в официален документ беше записано като наш основен приоритет спазването на правата на българските граждани и хората с българско самосъзнание в Република Северна Македония. За първи път има развитие на Договора за добросъседство със създаването на съответните комисии, за да се започне конкретна работа в различни сфери. Ред е на Скопие“, посочи вицепрезидентът.
Президентът: Институциите ще върнат доверието в себе си само с конкретни резултати от работата си
Държавният глава: Служебният кабинет е резултат от конституционните промени, които оставиха президента само да парафира избора му
Президентът Йотова: Да имаме държава на равноправие, законност и справедливост – това е заветът на Левски и общото ни дело днес
Президентът Илияна Йотова: Служебният кабинет не е мой избор и не нося отговорност за състава му
Президентът Йотова подписа укази за назначаване на служебно правителство и насрочване на избори за Народно събрание на 19 април
Президентът Илияна Йотова: Най-важната задача пред служебното правителство е подготовката на честни парламентарни избори
Държавният глава: Преходът към по-устойчива икономика е колективен процес и преход от „аз“ към „ние“

2026