17 Февруари 2022 | 15:15
Държавният глава: Рискът от продоволствена криза е заплаха за националната сигурност
Представители на оранжерийния бранш призоваха на среща с държавния глава за незабавни мерки в подкрепа на производителите, които са изправени пред фалит
Рискът от продоволствена криза създава заплаха за националната сигурност на България. Ако не бъдат взети навременни мерки за подпомагане на сектор „Земеделие“, има възможност окончателно да загубим този отрасъл. Това заяви президентът Румен Радев, който днес посети Оранжериен комплекс – Сливенски минерални бани край Сливен. В рамките на посещението си държавният глава разговаря с ръководството на комплекса и с представители на фирми от оранжерийния бранш. Те призоваха за незабавни мерки в подкрепа на производителите, които са изправени пред фалит, както и да бъдат създадени работни групи между отговорните институции в изпълнителната власт, които да предотвратят краха на оранжерийното производство в България.
По думите на президента липсата на навременни мерки в сектор "Земеделие" не само може да доведе до допълнителни социални проблеми и ще се отрази на здравето на българите, но и до срив в производството, който може да бъде компенсиран единствено с все по-скъп внос и компромисно качество на продуктите. „Допускането на този срив днес, ще доведе до това, че догодина тези производители няма да ги има и няма кой да произведе реколтата следващата година“, подчерта Румен Радев и посочи, че законодателството в областта на земеделието е в насипно състояние, а кризата изостря още повече трупаните с години проблеми. Президентът припомни, че в исторически план България е изхранвала не само своето население, но и десетки милиони с износа си в чужбина. По думите му днес се наблюдава обратния процес. Българската продукция в магазините ни намалява драстично за сметка на вносната.
Президентът посочи още, че трябва да бъдат стимулирани доказано работещите практики за по-добро коопериране, за диференцирани мерки съобразени със спецификите на производството, за да се преодолее неблагоприятната позиция, в която селското ни стопанство бе поставено с присъединяването ни към ЕС. Той подчерта още веднъж, че трябва да се действа бързо, защото ако се допусне затриването на сектора, резултатите ще са печални. Румен Радев призова да бъдат разгледани механизмите и мерките, с които държавите около нас при по-неблагоприятни природни условия подпомагат производителите така, че те успяват да внасят и у нас. Според държавния глава страната ни има ресурса – плодородната земя, хората и експертиза, за да се справи. По думите му трябва да намерим начин да използваме потенциала си и да го превърнем в добри резултати в близко бъдеще.
Президентът: България държи златна карта – днес големите проекти минават през нашата страна
Президентът в Копривщица: Каблешков изгоря в борбата за свобода, но паметта за делото му никога не може да изгори в съзнанието на българите
Президентът: С театралните празници „Звездите на театъра“ вече 11 години Разлог показва гостоприемството си към културата и творците
Илияна Йотова посрещна в президентската институция ученици от Средно училище „Христо Смирненски“ в Хисаря
Илияна Йотова: Грижата за психичното здраве не е само медицински въпрос, а и въпрос на обществена устойчивост
Илияна Йотова: В коалиция между потребители и производители срещу високите цени може да преборим злоупотребите


2026