6 Юни 2022 | 18:59
Вицепрезидентът Йотова откри документална изложба за софийския период на Кемал Ататюрк
В днешните трудни и противоречиви времена трябва да четем от пожълтелите страници на историята, там са поуките и посланията към днешния ден. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова откри в Държавна агенция „Архиви“ документалната изложба „Дните на Мустафа Кемал Ататюрк в София (27 октомври 1913 г. – 02 февруари 1915 г.)”. В приветствието си Йотова посочи, че архивните документи ще се радват на широк обществен интерес, ще привлекат и вниманието на специалисти, посветени на историята на България, на Турция, на цяла Европа.
„Изложбата разкрива нови щрихи от живота и дейността на един от най-големите държавници Мустафа Кемал Ататюрк. Пребиването му в София е в един много труден период от началото на 20 век, между войните, когато се решават съдбините на балканските народи“, заяви вицепрезидентът. Тя изтъкна, че архивните документи прибавят допълнителни щрихи за началото на българо-турските отношения в период, скоро след възкръсването на свободната и независима българска държава на политическата карта на света. „Ататюрк е архитект на тези отношения“, отбеляза вицепрезидентът и цитира негови знаменателни думи: Турция и България трябва да бъдат приятели. Който е против България, той е и против Турция.
Президентът Йотова обсъди с български евродепутати необходимостта от активно отстояване на всички нива на българската позиция за Северна Македония
Президентът: Подкрепата за земеделските производители трябва да е приоритет чрез всеобхватни мерки, за да се избегне инфлация при основните стоки
Президентът Илияна Йотова удостои с висше офицерско звание полковник Атанас Георгиев
Президентът: За успешен туристически сезон трябва да представим България като сигурна дестинация с конкурентни цени
Държавният глава Илияна Йотова разговаря с американския посланик в Гърция Кимбърли Гилфойл
Илияна Йотова: НДК е дом на националната ни идентичност и на общочовешки достижения като мир и разбирателство
Президентът Илияна Йотова: Служебният премиер наруши недопустимо диалога между институциите
Държавният глава: Ще преборим езика на омразата, като възпитаваме децата си в общочовешките ценности
2026