НОВИНИ

Президентите Румен Радев и Катерина Сакеларопулу: Стратегическото партньорство между България и Гърция е фактор за стабилност и пример за Югоизточна Европа
Държавният глава Румен Радев удостои гръцкия президент Катерина Сакеларопулу с орден „Стара планина“ с лента за нейните заслуги за развитието на двустранните отношения между България и Гърция
Стратегическото партньорство между България и Гърция се гради на взаимно доверие и разбирателство и е фактор за регионалната стабилност, както и пример за Югоизточна Европа. Това беше общата позиция на президентите Румен Радев и Катерина Сакеларопулу, които проведоха среща днес в София. По покана на българския държавен глава президентът на Република Гърция е на държавно посещение в страната ни.
„В исторически план отношенията между България и Гърция никога не са били на по-добро ниво“, отбеляза Румен Радев и открои активното сътрудничество в различни области като икономиката, енергетиката, културата и туризма. Само за последните три години стокообменът между България и Гърция е нараснал с над 1 млрд. евро и достига 4,5 млрд. евро.
Подобряването на енергийната свързаност и недопускането на дефицит на енергийни ресурси в региона е от ключово значение за преодоляването на негативните последици от войната в Украйна, беше общата позиция по време на срещата. И Румен Радев, и Катерина Сакеларопулу посочиха необходимостта от значително подобряване на регионалната свързаност и осигуряване на надеждни вериги на доставки на енергийни ресурси за противодействие на инфлацията. Отбелязано бе значението на въведената в експлоатация междусистемна газова връзка (IGB), която допринася за реалната диверсификация на доставките на природен газ не само за България, а и за Централна и Източна Европа.
Румен Радев подчерта интереса на страната ни за изграждане в предвидения срок на терминала за втечнен газ в Александруполис, в който страната ни придоби 20% от акциите, за да може от 2023 г. България да получава доставки на природен газ и през този терминал. В перспектива страната ни има интерес и от реализацията на проекта за създаване на петролопровод, който да свързва Александруполис с Бургас за доставки на суров петрол, както и за участие в процеса на управление на някои от пристанищата, през които се осъществява преноса на енергийни ресурси, посочи още Румен Радев.
По време на разговорите бе откроено и успешното двустранно партньорство в областта на образованието и науката. В България се обучават над 3500 гръцки студенти, а много български студенти избират да получат висшето си образование в Гърция. Президентът Радев подчерта, че България може да използва опита на Гърция в изграждането на големи центрове за съхранение и обработка на данни, което е фактор не само за модернизацията на страната, но и създава качествено нова бизнес среда в региона. „Преносът, съхранението и обработката на големи количества информация е важна сфера в стратегическо партньорство между България и Гърция“, заяви Румен Радев.
Доброто двустранно партньорство в рамките на Европейския съюз, също бе обсъдено по време на срещата. България и Гърция охраняват заедно най-дългата сухоземна граница на ЕС по пътя на миграционните потоци и очакват солидарност от своите европейски партньори, бе общата позиция на двамата президенти. Румен Радев изрази признателност за принципната и последователна подкрепа от страна на Гърция за членството на България в Шенген. „България е изпълнила всички технически критерии за членство в Шенгенското пространство и не приема да се поставят непрекъснато допълнителни условия“, подчерта президентът Радев. По думите му колкото по-бързо България се присъедини към Шенгенското пространство, толкова по-бързо ще се пренасочат сили и средства от границите с Гърция и Румъния към охраната на външните граници на ЕС.
„Нашият призив е преди да се вдигат граници и бариери в Европа, да осъзнаем необходимостта от подкрепа за държавите, които охраняват външните граници и гарантират сигурността на всички страни в ЕС“, подчерта още държавният глава. Румен Радев добави, че е нелогично в условията на икономическа и социална криза България и Румъния да остават извън Шенгенското пространство, което води до загуба на икономически възможности не само за българската икономика, а и за целия регион. Българският президент апелира, когато държавните ръководства на Нидерландия и Австрия обсъждат приемането на България в Шенген, да последват примера на бизнеса от своите страни, които вече са се доверили на България и са най-големите инвеститори в българската икономика.
Държавният глава Румен Радев посрещна на пл. „Св. Александър Невски“ президента на Гърция Катерина Сакеларопулу с официална церемония. Двамата президенти проведоха среща на „четири очи“ и ръководиха пленарни разговори между официалните делегации на България и Гърция. На церемония в Гербовата зала държавният глава Румен Радев удостои гръцкия президент Катерина Сакеларопулу с орден „Стара планина“ с лента за нейните заслуги за развитието на двустранните отношения между България и Гърция.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ
22 Юли 2025 | 22:03
Румен Радев: Успехът е съпътствал българската дипломация, когато е била неподвластна на тяснопартийни интереси и е следвала ясно формулирани национални цели

0
5
22 Юли 2025 | 13:07
Държавният глава Румен Радев се срещна с режисьора и оперен певец Орлин Анастасов

0
2
21 Юли 2025 | 14:26
Румен Радев: С млади спортисти като Иван Иванов и Александър Василев България ще стои гордо на световната спортна сцена

0
5
19 Юли 2025 | 09:06
Вицепрезидентът: Левски ни завеща самочувствието на българи, които заедно с другите народи да водят световните дела

0
2
19 Юли 2025 | 08:08
Държавният глава: Нека заветите на Левски останат наш верен спътник по трудния, но благодатен път към чистата и свята република

0
6
18 Юли 2025 | 13:37
Румен Радев: Демокрацията е фасадна, правителството е декор на дуото Пеевски – Борисов, а правосъдието избирателно

0
1