4 Ноември 2023 | 17:15
Президентът: България се нуждае от подготвени хора, които разбират и могат да управляват сложните процеси в националната сигурност и икономиката
В условията на динамични процеси в геополитически план, във влошаваща се среда на сигурност, сътресения в икономиката, на кризи от всевъзможен характер, България има нужда не само от стратегически документи и програми, а от подготвени хора, които разбират и могат да управляват сложните процеси в националната сигурност и икономиката. Това заяви президентът Румен Радев на тържественото събрание по повод 20-ата годишнина на Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив.
Държавният глава открои утвърдената роля на висшето училище като важен образователен център със значение не само за региона на Пловдив, но и за страната и с високо международно признание, в което се въвеждат нови форми и методи на обучение. Президентът приветства и неговата социална програма, с която се подпомагат студенти, които нямат възможност да си позволят висше образование. „Вярвам, че тази програма е част от нашите общи усилия за борба с неравенствата и изграждането ни като общество, основано на хуманни ценности“, посочи Румен Радев.
Президентът поздрави студентите с избора на специалности в сферата на сигурността и икономиката, които са особено актуални днес, в условията на сътресения в Европа, предизвикани от войните в съседство. „На вас се пада честта да участвате активно, да управлявате тези процеси и ние ще разчитаме на вашите знания, воля, енергия, амбиции и родолюбие“, заяви държавният глава. Той подчерта значението и на трансформацията на българската икономика към производство с висока добавена стойност, висока производителност, износ на готова продукция, а не суровини и ускорен преход към кръгова и зелена дигитална икономика.
В рамките на събитието бяха връчени дипломите на абсолвенти с отличен успех от Випуск 2023 на висшето училище. Почетният знак на държавния глава за заслуги в развитието на образованието бе връчен на президента и един от основателите на ВУСИ проф. д.п.н. Георги Манолов.
Под патронажа на президента Илияна Йотова ще се проведе инициативата на британското посолство „Посланик за един ден“
Държавният глава удостои посланика на Република Аржентина в България с орден „Мадарски конник“ първа степен
Президентът обсъди с представители на български организации в Молдова развитието на филиала на Русенския университет в Тараклия
Държавният глава подписа указ за освобождаването на Ангелина Бонева като министър на регионалното развитие и благоустройството и назначи Николай Найденов на длъжността
Илияна Йотова: България е успешен пример в политиките за равнопоставеност между жените и мъжете




2026