НОВИНИ

Вицепрезидентът пред австрийска бизнес делегация: Мястото на България е в Шенген
Разчитаме да бъдете нашите добри лобисти за приемането на България в Шенген и еврозоната, заяви Илияна Йотова
България е изпълнила всички критерии за членство в Шенген. Наясно сме с политическите решения. Но в името на общата европейска солидарност, особено в период на тежки кризи, мястото на България е в Шенген. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова пред представители на близо 40 австрийски фирми, които са на посещение в България. Посещението е част от австрийската инициатива „Жените в бизнеса“. Вицепрезидентът увери гостите, че България е стабилна, сигурна страна със сериозни перспективи. „Мястото ни е в еврозоната. Разчитаме да бъдете нашите добри лобисти за приемането на България в Шенген и еврозоната“, изтъкна Илияна Йотова.
В приветствието си тя посочи, че Австрия е един от най-големите инвеститори в България, преките австрийски инвестиции в България са 5,5 млрд. евро.
„Резултатите за представителството на жените в бизнеса не са добри, само 1/3 от предприемачите в Европейския съюз са жени. През годините се борим с доста предразсъдъци. Всички познаваме понятието „стъклен таван“, който спира развитието на жените. Но жените трябва да имаме самочувствието, че сме добре образовани, да имаме силата и смелостта да започне свой бизнес проект. Трябва да се отървем от страха от редица препятствия, които ще срещнем по пътя. Ако сме достатъчно силни, тази сила ще я усетят и другите и ще спечелим много съюзници“, обърна се вицепрезидентът към дамите от Австрия. Тя даде пример с успешни жени предприемачи в България.
Илияна Йотова специално благодари на посланика на Австрия Андреа Икич-Бьом за доброто сътрудничество, като подчерта важността на създаването на партньорства между представители на бизнеса от двете страни.
На срещата беше подписан Меморандум за разбирателство между Австрийската търговска камара и Университета за национално и световно стопанство.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ
6 Май 2025 | 18:11
Вицепрезидентът към българския военен контингент в Косово: България се гордее с вас

0
3
6 Май 2025 | 16:55
Държавният глава Румен Радев приветства гражданите, посетили президентската институция, за техния интерес към историята и традициите на българската държава

0
9
6 Май 2025 | 16:16
Президентът Радев: Просперитетът ни като народ и суверенна държава зависи от способността ни да съхраняваме изворите на национално достойнство, самочувствие и патриотизъм

0
5
6 Май 2025 | 10:36
Президентът: Народът ни разчита на българските военнослужещи, които всеотдайно отстояват каузата България

0
8
3 Май 2025 | 13:27
Вицепрезидентът: С покръстването и утвърждаването на писменост и език България ражда нова християнска цивилизация – славянската

0
3
3 Май 2025 | 12:08
Илияна Йотова откри изложбата „Азбука и история“ в шуменската регионална библиотека

0
2
30 Април 2025 | 18:03
Президентът Румен Радев се срещна с главния изпълнителен директор на Siemens Energy Кристиан Брух

0
2