Румен Радев: България принципно и последователно подкрепя Албания в европейския й път и високо цени направените реформи
България потвърждава последователната силна подкрепа за европейския път на Албания и нашата готовност да споделяме опит за ускоряване на пълноценната интеграция на страната. Това заяви президентът Румен Радев след пленарните разговори и срещата „на четири очи“ с президента на Албания Байрам Бегай. Албанският държавен глава и съпругата му Арманда Бегай бяха посрещнати от Румен Радев и Десислава Радева с церемония днес пред храм-паметника „Св. Александър Невски“.
В съвместните изказвания пред медиите българският държавен глава посочи, че през последните две години Албания се е откроила като водеща страна в Западните Балкани по отношение на извършени реформи и положените усилия за европейска интеграция, които България високо цени.
„Приветствам начина, по който Албания върви по европейския път, като се спазват човешките права, няма дискриминация спрямо малцинствата и страната осъществява важни реформи в посока на утвърждаване на върховенството на правото, икономическата свобода, борбата с организираната престъпност, нелегалния трафик“, заяви Румен Радев и изказа очакване този напредък да бъде отчетен. Държавният глава изрази признателност за създадените условия и принос на албанските власти гражданите на Албания с българско самосъзнание да могат да изразяват свободно своята българска идентичност, култура и традиции.
В отговор на журналистически въпрос Румен Радев заяви, че разширяването на ЕС трябва да зависи от собствените заслуги на всяка страна, като се изпълняват Копенхагенските критерии за членство и особено спазването на човешките права и недискриминация. „Присъединяването не трябва да се влияе от различни геополитически процеси и най-вече не бива да става заложник на вътрешнополитически борби“, посочи българският държавен глава, като изтъкна значението на ускоряване на процеса на разширяване на ЕС с фокус върху Западните Балкани.
„Мечтата и стремежът на албанците от 32 години е да станат част от ЕС и много активно работим за изпълняване на критериите“, заяви президентът Байрам Бегай и изказа благодарност към България, че страната ни е „най-добрият поддръжник“ в процеса на присъединяване на страната му. По думите на албанския държавен глава, след руската агресия в Украйна сигурността на европейския континент е много деликатен въпрос, затова е важно фокусът на ЕС към Западните Балкани да продължи да бъде основен приоритет.
„България и Албания споделят обща визия за развитието на нашия регион, основана на общите европейски принципи за добросъседство и сътрудничество, на всеобхватно регионално партньорство и на европейски приоритети и политики“, заяви президентът Радев, като допълни отговорността за сигурността и стабилността, която двете страни имат като съюзници в НАТО. Българският държавен глава отбеляза значението на сътрудничеството в сферата на отбраната и изрази висока оценка за участието на албански военнослужещи в състава на Многонационалната бойна група на територията на страната ни.
Румен Радев и Байрам Бегай откроиха добрите и приятелски двустранни отношения между България и Албания и потенциала за засилване на сътрудничеството в редица сфери от взаимен интерес. Като перспективни бяха очертани секторите на високите технологии, енергетиката, туризма, селското стопанство, засилване на контактите между малкия и средния бизнес. Според Румен Радев откриването на директна авиолиния между София и Тирана ще допринесе за засилване на партньорствата и свързаността.
Двамата президенти бяха единодушни в категоричната си подкрепа за ускорено изграждане на Коридор №8 и стратегическата роля на проекта – част от разширената транс-европейска транспортна мрежа, не само за двете ни страни, но и за целия регион. „Вярвам, че ще полагаме още по-големи усилия, така че този коридор да бъде изграден по всички водещи европейски стандарти“, посочи Румен Радев и допълни, че реализацията на проекта ще допринесе за подобряване на икономическото развитие, на военната мобилност и на сигурността.
Президентът Радев посочи като важен аспект от развитието на двустранните отношения създаването на институционални и нормативни предпоставки за по-задълбочено сътрудничество в областта на културата, образованието и науката. Като пример за ползотворно сътрудничество в тази насока той даде операта-мюзикъл „Калас и Онасис“ с участието на български и албански артисти. Спектакълът беше представен за пръв път пред софийска публика снощи в зала 1 на НДК.
„Българското национално малцинство е свързващ мост, който укрепва нашето взаимно доверие“, заяви още президентът Румен Радев и изрази очакване отварянето на културно-информационни центрове на двете страни съответно в Тирана и София да даде позитивен импулс в развитието на двустранните отношения. Държавният глава приветства добрата организация на националното преброяване в Албания, като очаква обективност и прозрачност при обявяването на резултатите. „Преброяването беше честен и прозрачен процес, такъв ще бъде и резултатът“, заяви от своя страна Байрам Бегай.
Официалното посещение на албанския президент у нас е кулминация на интензивния двустранен диалог на всички нива през настоящата 2023 г., когато отбелязваме 110-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Албания и България и 30-ата годишнина от подписването на двустранния Договор за приятелство и сътрудничество.