29 Февруари 2024 | 21:04
Президентът Радев: Прозрачността, с която работят някои от успешните български производители, е модел, който трябва да се пренесе и в управлението на държавата
Прозрачността, с която работят някои от успешните български производители, е модел, който трябва да се пренесе и в управлението на държавата. Това заяви президентът Румен Радев в приветствието си към победителите в годишните награди „Златна мартеница“. В церемонията, която се организира от Сдружението „Произведено в България – съюз на малкия и среден бизнес“, участва и вицепрезидентът Илияна Йотова. Наградите „Златна мартеница“ отличават български производители с принос към добрите бизнес практики у нас. Тази година събитието се проведе за 30-а поредна година.
„Виждаме как с много креативност, с иновативни методи, с най-съвременни форми на мениджмънт и с корпоративна социална отговорност български компании успяват да създават продукт, понякога и бутиков, но на световно ниво“, подчерта държавният глава. Той допълни, че тези производства пробиват на изключително трудни световни пазари и това е повод за надежда и гордост.
Президентът Радев акцентира на честото възмущение от това, че Европа се движи на няколко скорости и на стремежа да се развиваме на най-високата. Виждаме устрема на малкия и средния бизнес, който с много иновативност, с високо ниво на амбиции и огромен труд лети напред, докато в същото време държавата изостава, допълни той. По думите му е необходимо да се работи така, че държавата и бизнеса да гледат в една посока, заедно да имат високо ниво на амбиции, да си сътрудничат и да бъдат партньори. Не говорим само за намаляване на административната тежест, заяви президентът, но и за помощ от страна на правителството, законодателя и държавата, за да се чувства този бизнес защитен и да върви напред. Това е пътят, ако искаме да имаме по-висок бюджет, който да даде възможност на правителството да разпределя по-голям ресурс за образование, инфраструктура, социални програми. Румен Радев припомни и работата на служебното правителство, в резултат на която информация за възможностите по Плана за възстановяване и устойчивост е достигнала до малкия и средния бизнес в цялата страна и 820 млн. лв. са били насочени към тях.
Държавният глава открои и необходимостта с помощта на държавата да се влагат средства в реклама на българското производство зад граница. „Вярвам, че това ще бъде посоката“, каза още той и допълни, че производителите трябва да отстояват своите права. „Това не са само вашите права, вашият успех, това е успех за всички нас, за България и за нашето бъдеще“, обърна се към българските компании Румен Радев.
Държавният глава посочи в словото си, че организаторът на събитието, Сдружението „Произведено в България – съюз на малкия и среден бизнес“, е успяло да създаде една наистина прогресивна организация, която се е разраснала многократно и поздрави организаторите за смелостта, упоритостта и ината в стремежа си да се развиват през всички нелеки години и да очертават и днес посоката, в която трябва да вървим напред.
Румен Радев връчи „Златна мартеница“ в категорията за компания, наложила своя търговска марка на българския и международните пазари. Отличието спечели Винарско имение „Драгомир“. Произведените от компанията вина разкриват потенциала на български сортове грозде и налагат качеството им на световния пазар.
Вицепрезидентът Илияна Йотова награди победителя в категорията за малко предприятие с уникална продукция, наложила се на международния пазар. Призът спечели Caviar Couture. Успешната българска компания в сферата на модата е международно разпознаваема и многократно представя страната ни на световната модна сцена.
Под патронажа на президента Илияна Йотова ще се проведе инициативата на британското посолство „Посланик за един ден“
Държавният глава удостои посланика на Република Аржентина в България с орден „Мадарски конник“ първа степен
Президентът обсъди с представители на български организации в Молдова развитието на филиала на Русенския университет в Тараклия
Държавният глава подписа указ за освобождаването на Ангелина Бонева като министър на регионалното развитие и благоустройството и назначи Николай Найденов на длъжността
Илияна Йотова: България е успешен пример в политиките за равнопоставеност между жените и мъжете




2026