11 Април 2024 | 18:20
Президентът Радев проведе среща с чешкия си колега Петър Павел
Държавният глава Румен Радев проведе среща с президента на Чешката република Петър Павел. Разговорът се състоя в рамките на Срещата на върха на Инициативата „Три морета“ във Вилнюс.
Президентът Радев оцени високо активната подкрепа на Чехия за пълноправното присъединяване на България към Шенгенското пространство, както и за членство в ОИСР. Премахването на сухопътния контрол по границите в Шенгенското пространство ще разкрие по-големи икономически възможности в региона, затова разчитаме на последователната подкрепа на Чешката република, заяви Румен Радев.
В контекста на планирано посещение у нас на Петър Павел двамата президенти отбелязаха потенциала за задълбочаване на търговските и икономическите отношения между България и Чехия, както и възможностите за сътрудничество в сферата на сигурността.
Президентите Илияна Йотова и Илхам Алиев обсъдиха енергийното сътрудничество между България и Азербайджан
Президентът: Вписването на българите в Конституцията на Северна Македония е неотменимо условие за нейното европейско членство
Президентът: Институциите трябва да работят така, че да увеличат доверието в еврото
Президентът: Промените в Изборния кодекс, които ограничават правото на глас на българите в чужбина, противоречат на Конституцията
Президентът Йотова: От споделената отговорност между служебния кабинет и Народното събрание зависи спешното решаване на проблемите пред България
Президентът наложи вето върху промените в Изборния кодекс, които ограничават правото на глас в чужбина

2026