5 Юни 2024 | 17:35
Румен Радев: Нашето отношение към природата е олицетворение на отношението към собственото ни бъдеще
Държавният глава участва в отбелязването на Световния ден на околната среда в Университетската ботаническа градина в Балчик
Нашето отношение към природата е олицетворение на отношението към собственото ни бъдеще. Това заяви президентът Румен Радев, който днес в Университетската ботаническа градина на Балчик, заедно със съпругата си Десислава Радева, взе участие в отбелязването на Световния ден на околната среда. Той се отбелязва от 1973 г. и има за цел да постави фокус и да насърчи инициативи и усилия, свързани с опазването на природата. Тази година мотото на Световния ден на околната среда е „Ние можем да бъдем поколението, което най-накрая ще сключи мир със земята.“
В приветственото си слово президентът Радев подчерта, че човечеството не може да промени миналото, но това поколение е длъжно да промени отношението си към природата и начините, по които оказва влияние върху почвата, въздуха, водите и климата и да се стреми към баланс във взаимодействието си с природата. „България има невероятна природа и най-малкото, което можем да направим, е да я опазим от замърсяване“, каза президентът Радев. Държавният глава напомни също така, че природните ресурси на планетата са ограничени и това изисква много по-внимателно отношение към тяхното използване.
В отговор на журналистически въпрос след събитието за начините, по които се провежда т.нар. зелена сделка, Румен Радев подчерта, че съхраняването на природата е от изключително значение за бъдещите поколения, но не по-малко важно е преходът към зелена икономика и интегрирането на зелени политики да не бъде за сметка на стандарта на живот на гражданите. „Да вървим към климатична неутралност със скорост, която можем да си позволим“, призова още държавният глава.
В събитието взеха участие министърът на околната среда и водите Петър Димитров, министърът на образованието проф. Галин Цоков, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев, кметът на Балчик Николай Ангелов, представители на изпълнителната и местните власти и ученици от региона.
Президентът: България държи златна карта – днес големите проекти минават през нашата страна
Президентът в Копривщица: Каблешков изгоря в борбата за свобода, но паметта за делото му никога не може да изгори в съзнанието на българите
Президентът: С театралните празници „Звездите на театъра“ вече 11 години Разлог показва гостоприемството си към културата и творците
Илияна Йотова посрещна в президентската институция ученици от Средно училище „Христо Смирненски“ в Хисаря
Илияна Йотова: Грижата за психичното здраве не е само медицински въпрос, а и въпрос на обществена устойчивост
Илияна Йотова: В коалиция между потребители и производители срещу високите цени може да преборим злоупотребите






2026