8 Юни 2024 | 10:02
Вицепрезидентът беше гост на 10-годишнината от откриването на крепостта „Перистера“ в Пещера
Трябва да популяризираме хилядолетната ни история по света, тя е нашата гордост, призова Илияна Йотова
Вицепрезидентът Илияна Йотова беше гост на тържественото отбелязване на 10-годишнината от откриването на крепостта „Перистера“ на хълма Св. Петка в Пещера. „Това е магическо място, пълно с много красиви легенди. Казват, че хилядолетия назад хората тук пуснали ято гълъби, за да им покаже кое е най-сигурното място, където да издигнат крепост. Нарекли я на гълъбите – Перистера. Според друго предание тук имало старо тракийско светилище“, посочи в приветствието си вицепрезидентът. „Тази крепост е като голяма каменна книга, прелиствайки пласт след пласт, четем дългата българска история и душите ни се изпълват с гордост“, изтъкна Йотова.
Вицепрезидентът благодари на директора на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова, която е ръководител на екипа, възстановил крепостта. Йотова изрази надежда, че археологическите разкопки ще продължат и държавата ще подкрепи тази дейност.
На кмета на Пещера Йордан Младенов и на общинското ръководство вицепрезидентът благодари за амбицията да развиват това място. „Днес „Перистера“ е и арена за изява на таланти, за представяне на изкуство, за събития с международно значение. Успешно свързвате минало, настояще и бъдеще“, посочи Илияна Йотова. По думите й хилядолетната българска история е малко позната навън, а тя е богатството, с което да се гордеем пред света.
Вицепрезидентът подчерта и дейността на медия „Стандарт“ за популяризиране на културно-историческото ни наследство чрез инициативата „Чудесата на България“, която е под патронажа на Йотова.
Президентът: Няма как да имаме бюджет с реформи тази година, защото плащаме стари сметки
Президентът: България има много възможности – трябва ни по-голяма амбиция и самочувствие
Президентът: България има нужда от самоличност – да отстоява себе си на европейско и световно ниво
Държавният глава Илияна Йотова проведе среща с европейския комисар Екатерина Захариева
Президентът към състава на 3-та авиационна база – Граф Игнатиево: Вие сте елит и трябва да имате това самочувствие
Президентът Йотова: Евентуално разполагане на американски самолети у нас не би направило България част от военните действия в Иран


2026