26 Август 2024 | 18:07
Президентът Румен Радев проведе телефонен разговор с президента на Египет Абдел Фатах ас-Сиси
Продължаващата ескалация на напрежение в Близкия Изток, която влияе негативно върху сигурността и стабилността на съседните региони, както и необходимостта от своевременни мерки за деескалация на конфликта и прекратяване на военните действия, обсъдиха днес в телефонен разговор президентите на България и Египет Румен Радев и Абдел Фатах ас-Сиси.
Българският държавен глава оцени високо ролята на Египет като стабилизиращ фактор в региона, както и последователните действия на страната за ограничаване на хуманитарната криза в Ивицата Газа. Във връзка с това Румен Радев отбеляза усилията на Египет за разрешаване на редица хуманитарни въпроси, включително за освобождаване на взетите за заложници граждани на различни държави, сред които все още са и българските граждани – капитан и помощник-капитан на кораба „Галакси Лийдър“, както и взети в плен при нападението на „Хамас“ срещу Държавата Израел през октомври м.г.
По време на разговора президентът Радев открои също така отличните двустранни отношения между България и Египет, както и стремежа на страната ни за тяхното последващо развитие и задълбочаване в икономиката, търговията и енергетиката. Румен Радев потвърди поканата си към своя египетски колега Абдел Фатах ас-Сиси да посети България.
Илияна Йотова: Българската математическа школа не признава географските граници
Президентът Илияна Йотова: Празникът на МВР е ден на признателност към всеки полицай, пожарникар, спасител, който със себеотрицание изпълнява дълга си
Президентът Илияна Йотова проведе среща с генералния директор по правата на човека и върховенството на правото на Съвета на Европа Джанлука Еспозито
Илияна Йотова: Националният военноисторически музей е институция на българския войнски дух и на силата, която ни превърна в нация
Президентът: България има все по-значима роля за укрепването на сигурността на Черноморския регион
Президентът Йотова откри Конференцията на ръководителите на службите на военния аташе
2026