26 Август 2024 | 18:07
Президентът Румен Радев проведе телефонен разговор с президента на Египет Абдел Фатах ас-Сиси
Продължаващата ескалация на напрежение в Близкия Изток, която влияе негативно върху сигурността и стабилността на съседните региони, както и необходимостта от своевременни мерки за деескалация на конфликта и прекратяване на военните действия, обсъдиха днес в телефонен разговор президентите на България и Египет Румен Радев и Абдел Фатах ас-Сиси.
Българският държавен глава оцени високо ролята на Египет като стабилизиращ фактор в региона, както и последователните действия на страната за ограничаване на хуманитарната криза в Ивицата Газа. Във връзка с това Румен Радев отбеляза усилията на Египет за разрешаване на редица хуманитарни въпроси, включително за освобождаване на взетите за заложници граждани на различни държави, сред които все още са и българските граждани – капитан и помощник-капитан на кораба „Галакси Лийдър“, както и взети в плен при нападението на „Хамас“ срещу Държавата Израел през октомври м.г.
По време на разговора президентът Радев открои също така отличните двустранни отношения между България и Египет, както и стремежа на страната ни за тяхното последващо развитие и задълбочаване в икономиката, търговията и енергетиката. Румен Радев потвърди поканата си към своя египетски колега Абдел Фатах ас-Сиси да посети България.
Президентът: Подкрепата за земеделските производители трябва да е приоритет чрез всеобхватни мерки, за да се избегне инфлация при основните стоки
Президентът Илияна Йотова удостои с висше офицерско звание полковник Атанас Георгиев
Президентът: За успешен туристически сезон трябва да представим България като сигурна дестинация с конкурентни цени
Държавният глава Илияна Йотова разговаря с американския посланик в Гърция Кимбърли Гилфойл
Илияна Йотова: НДК е дом на националната ни идентичност и на общочовешки достижения като мир и разбирателство
Президентът Илияна Йотова: Служебният премиер наруши недопустимо диалога между институциите
Държавният глава: Ще преборим езика на омразата, като възпитаваме децата си в общочовешките ценности
Президентът Йотова обсъди с НАП и КЗП контрола върху ръста на цените предвид Великденските празници
2026