1 Октомври 2024 | 13:44
Президентът: Съвременните конфликти показват колко е важно страната ни да разполага със собствени мощности за производство на отбранителни продукти
Съвременните конфликти и влошаващата се среда на сигурност показват необходимостта страната ни да разполага със собствени национални мощности за производство на собствени отбранителни продукти, които да гарантират надеждност в поддръжката и непрекъсната адаптация към нуждите на отбраната. Това заяви президентът Румен Радев на церемония по откриването на нова производствена база в Бургас на компанията International Armored Group (IAG) за бронирана отбранителна техника. Световният производител на бронирани автомобили има български собственик и реализира износ в целия свят, а в завода си у нас, където се предвижда да работят основно български специалисти, компанията ще произвежда за световните пазари различни видове бронирани автомобили по стандартите на НАТО, дронове за спасителни, разузнавателни и аварийни мисии, военни кранове за евакуация и леки патрулни автомобили. Първоначалната инвестиция се очаква да надхвърли 20 млн. лв., а броят на заетите да достигне над 300 души.
Президентът изтъкна постигнатите от компанията високи резултати в производството на различни бронирани машини, с които е позната по целия свят, като има изградени заводи в САЩ, Обединените арабски емирства, Турция, а вече и в България. Производствената база у нас е разположена на площ от 150 000 кв. м. в промишлената зона на Бургас. Държавният глава открои като ключови за инвестициите изградената поддържаща инфраструктура в региона с международното летище, пристанище Бургас и магистрала „Тракия“, благоприятния икономически климат и добрата квалификация на работната сила в града и областта. Румен Радев поздрави екипа на компанията и общинското ръководство на Бургас за реализираната мащабна инвестиция, като по думите му изборът на Бургас като място за новото производство показва значителния инвестиционен потенциал на града и региона.
„Откриването на завода е от особена важност за българската икономика, националната сигурност, развитието на Бургас и региона“, подчерта държавният глава и призова за още по-задълбочено сътрудничеството между държавните институции в лицето на Министерството на отбраната и българската отбранителна индустрия.
Държавният глава беше придружен от съпругата си Десислава Радева.
Под патронажа на президента Илияна Йотова ще се проведе инициативата на британското посолство „Посланик за един ден“
Държавният глава удостои посланика на Република Аржентина в България с орден „Мадарски конник“ първа степен
Президентът обсъди с представители на български организации в Молдова развитието на филиала на Русенския университет в Тараклия
Държавният глава подписа указ за освобождаването на Ангелина Бонева като министър на регионалното развитие и благоустройството и назначи Николай Найденов на длъжността
Илияна Йотова: България е успешен пример в политиките за равнопоставеност между жените и мъжете





2026