1 Март 2025 | 11:03
Вицепрезидентът беше гост на отбелязването на 90 години от рождението на Дамян Дамянов
Дамян Дамянов е вселена, която не може да бъде избродена, защото ние, хората, сме прекалено малки за нейните мащаби. Можем само да вземем частица от нея чрез стиховете му. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към гостите на поетично-музикалния спектакъл „Любовта е живот“, посветен на 90-годишнината от рождението на поета. Събитието беше организирано от Народно читалище „Д-р Петър Берон – 1926“ в София.
„Стиховете на Дамян Дамянов са нежни като милувка, приласкават, обичат, но умеят и да пробождат като остър бръснач и с думи да режат от нас. Умеят да провокират към размисъл, да вдъхват вяра“, посочи Йотова. По думите й силата на Дамяновата поезия идва от нейната искреност. „Вопълът на поета е моят вопъл, нейният вопъл, вашият вопъл. Той определяше творчеството като богослужение, което всеки прави, когато е сам със себе си и вика своя бог. Когато го четем, всеки от нас говори със своя бог“, подчерта вицепрезидентът.
Илияна Йотова заяви, че Дамян Дамянов е познавал любовта и ни я е завещал. „Той искаше хората да се обичат помежду си, защото това чувство е присъщо само на човека. Няма човек без любов, животът е любов и дори в най-тежките моменти крещим „Обичам те, живот“, изтъкна вицепрезидентът.
Йотова цитира думи на поета в едно от последните му интервюта – Днес е време на молците, а не на творците. „Тези думи сякаш са казани току-що. В името на хора като Дамян Дамянов трябва да променяме това, да ценим себе си и другите, да ценим културата и творците си, защото без тях животът ни ще бъде като пустиня“, каза вицепрезидентът. За финал на приветствието си тя рецитира стихотворението „Към себе си“.
Обръщение на държавния глава Илияна Йотова
към българския народ по повод изборите за Народно събрание
Президентът: Институциите и политиците да се вслушват в гласа на интелектуалния ни елит, пожънал национална и световна слава
Държавният глава: Конституцията е гарант за правовата държава, обединява и пази своите граждани
Президентът: За да се стимулира гражданската активност на парламентарния вот, институциите трябва да са гарант за добрата организация на изборите
Илияна Йотова: С експертизата на медиците и учените ще постигнем по-доброто управление на здравеопазването
Президентът Илияна Йотова за конфликта в Близкия изток: Хората очакват диалог, а не заплахи, мир, а не война
Държавният глава Илияна Йотова удостои медийната платформа „24 часа“ с Почетния знак на президента
2026