
Румен Радев: Само икономически силен и социално стабилен ЕС може да гарантира своята сигурност
Военните конфликти около нашия регион изведоха гарантирането на сигурността в приоритет, но свързаността и конкурентоспособността са не по-малко важни за ЕС от превъоръжаването на континента. Това заяви президентът Румен Радев във Варшава, където днес по покана на полския си колега Анджей Дуда участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата „Три морета“ и съпътстващия бизнес форум. Регионалният формат за укрепване на сътрудничеството в сферата на свързаността обединява 13 държави членки от ЕС, сред които и България.
Само икономически силен и социално стабилен ЕС може да преодолее предизвикателствата и да гарантира своята сигурност, заяви президентът Румен Радев пред журналисти във Варшава и отбеляза значението на свързаността за постигането на това. Държавният глава посочи, че през изминалите 10 години от създаването си регионалният формат „Три морета“ е обединил европейски държави с обща визия за засилване на социално-икономическото си развитие чрез преодоляване на изоставането в инфраструктурната свързаност в транспорта, енергетиката, дигиталните връзки и по предложение на България - чрез разширяване на свързаността в областта на науката и иновациите.
„Целесъобразността на тази инициатива се доказа особено по време на последните кризи – COVID-19, енергийната и войната в Украйна, които показаха, че ние наистина имаме нужда от надеждна свързаност“, заяви Румен Радев.
По думите на президента страната ни е успяла да постигне значителен икономически ефект от участието си в инициативата, като е привлякла две инвестиции за около 200 милиона евро, което представлява 10 пъти повече от националното вложение в инвестиционния фонд. Средствата допринесоха за модернизацията и разширяването на пристанище Бургас, както и за изграждане на ВЕИ мощности.
Президентът отбеляза приноса на страната ни към развитието на регионалния формат „Три морета“ по време на домакинството ни през 2021 година, когато България предложи създаването на иновационен фонд, който да ускори сътрудничеството в науката, научните изследвания и иновациите. Това предложение придобива особено значимост на фона на надпреварата в сферата на изкуствения интелект и постигането на по-добро и по-равномерно разпределение на научните и изследователските центрове между Източна и Западна Европа. „Това е залог за по-голям инвестиционен интерес в нашия регион и социално-икономическо сближаване“, подчерта Румен Радев. Президентът посочи също така, че по предложение на България към инициативата се присъедини и Гърция, което води до разширяване на транспортните, енергийните и дигиталните коридори, които преминават през страната ни.
Надявам се започналите преговори за постигане на мир в Украйна да се ускорят, а в скоро време да видим и реална визия на Европа в тази насока, а не за продължаване на войната, заяви държавният глава в отговор на въпрос за възстановяването на мира на континента.
Запитан за разговора, който проведе в края на миналата седмица с председателя на Европейския съвет Антонио Коща, президентът посочи, че една от основните теми в срещата е била европейската интеграция на Република Северна Македония. „Разбирам напълно председателя на Европейския съвет, защото той иска интеграцията на Западните Балкани да бъде ускорена, особено на фона на геополитическите сътресения, заяви Румен Радев и подчерта позицията си, че процесът на интеграция трябва да бъде устойчив и необратим и да се основава на зачитане на основните демократични принципи на ЕС и на Копенхагенските критерии за членство.
„РСМ има ясни задължения, които са описани в преговорната рамка и в протоколите към нея. Те просто трябва да бъдат изпълнени и аз очаквам ръководството на страната да прояви държавническо мислене, да изпълни най-сетне първите условия“, заяви президентът и допълни, че това означава приемането на промени в конституцията на РСМ, така че да се отвори вратата за преговори за членство. Готови сме винаги да помагаме на РСМ по пътя на европейската интеграция и го правим, напомни още държавният глава, но допълни, че страната ни очаква всички стъпки от Европейския консенсус от 2022 г., постигнат със съгласието на всички 27 държави-членки и на самата Северна Македония, да бъдат изпълнени.
„Очаквам проблемите в РСМ с върховенство на правото, борбата с корупцията и осъществяване на необходимите реформи да не се прикриват под маската, че България пречи на европейската интеграция. България не пречи, а е готова да помага, РСМ просто трябва да предприеме необходимите реформи“, каза още държавният глава и подчерта, че страната ни работи активно за засилване на транспортната свързаност с Република Северна Македония.






