
Румен Радев: България и Япония са свързани от уважението си към националната култура и традиции и от стремежа на двата народа да изграждат просперитета си чрез образование и почтен труд
Време е дипломацията да се активира в пълна степен за прекратяване на войната в Украйна, подчерта държавният глава в отговор на въпроси на студенти от университета „Васеда“ в Токио
България и Япония са свързани от уважението си към националната култура и традиции и от стремежа на двата народа да изграждат просперитета си чрез образование и почтен труд. Това заяви президентът Румен Радев пред студенти в един от най-старите и престижни университети в Япония „Васеда“ в Токио, където изнесе лекция, посветена на двустранните отношения между България и Япония. На събитието присъства принцеса Такамадо, член на императорското семейство, а домакин бе ректорът на университета проф. Айджи Танака. Държавният глава е на официално посещение в Япония, като в програмата на визитата в Токио са предвидени срещи на най-високо равнище.
„Хиляди километри стоят между България и Япония, но между нашите народи има силна духовна връзка, те споделят сходна историческа съдба, натрупана мъдрост през вековете и общи ценности“, посочи Румен Радев. Държавният глава подчерта традиционно приятелските отношения между България и Япония и значителния потенциал за задълбочаване на двустранното сътрудничество в областта на икономиката, науката, високите технологии, иновациите, роботиката и изкуствения интелект. През 2024 г. бяха отбелязани три годишнини - 115 години от първите официални контакти, 85 години от установяването и 65 години от възстановяването на дипломатическите отношения. Предстои в рамките на визитата на държавния глава той да подпише с министър-председателя на Япония Шигеру Ишиба Декларация за издигане на отношенията между двете страни до стратегическо партньорство.
„Време е дипломацията да се активира в пълна степен за прекратяване на войната на Русия срещу Украйна“, подчерта президентът в отговор на въпроси от студенти в университета „Васеда“ и изрази позицията си, че войната в Украйна няма военно решение. Румен Радев добави, че конфликтът има пагубен ефект върху икономиката и живота в Украйна, като призова за решителни действия за постигане на устойчив мир.
Държавният глава посочи, че мирните преговори ще отнемат много време и усилия и ще бъде предизвикателство да се постигне решение на основата на международното право и принципите на ООН. Затова е необходимо балансирано решение на конфликта с компромиси и от двете страни. Потенциалното изпращане на „мироопазващи сили“ в Украйна поражда проблем от гледна точка на техния статут, според принципите на ООН, поради липсата на съгласие от двете страни, и крие риск от ескалация и глобален сблъсък, заяви президентът в отговор на въпрос. „Тази война е залог за нов световен ред, който демократичните страни трябва да положат усилия да се основава не на силата, а на върховенството на правото“, подчерта още Румен Радев.
В университета „Васеда“ държавният глава, принцеса Такамадо и проф. Танака разгледаха заедно изложбата „България-Япония – политика, дипломация, личности и събития“, която представя историята на българо-японските отношения от края на 19-ти век до наши дни. Експозицията съдържа значително количество архивни фотографии и документи от първите контакти между двете страни. Автори са Вера Стефанова, японист и дългогодишен дипломат, и доц. Евгений Кандиларов, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, с който университетът „Васеда“ си сътрудничи.





