НОВИНИ

Румен Радев: В условията на влошена среда на сигурност модернизацията на Българската армия допринася за колективната отбрана на НАТО в региона
Свързаността между страните в Югоизточна Европа е важна не само за тяхното икономическо развитие, но е и фактор на колективната сигурност на НАТО в региона, подчерта президентът по време на среща с заместник-генералния секретар на НАТО Радмила Шекеринска
В условията на влошена среда на сигурност модернизацията на Българската армия допринася за укрепването на колективната отбрана на НАТО в целия регион. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция със заместник-генералния секретар на НАТО Радмила Шекеринска, която е на посещение в България.
Президентът подчерта значението на проектите за модернизация на Сухопътните войски, Военновъздушните сили и Военноморските сили на България и открои амбициите на страната ни за пълноценното участие на българската отбранителна индустрия и наука в този процес. Държавният глава отбеляза също така значимостта от осъществяването на редица по-малки от финансова гледна точка проекти, носещи голямо предимство в развитието на съвременни отбранителни способности.
Повишаването на дела от БВП, предназначен за отбрана, и увеличаването на инвестициите в сферата на сигурността от страните членки на НАТО също бе обсъдено по време на срещата. Държавният глава отново призова за по-тясно сътрудничество между отделните държави членки още в процеса на разработване и внедряване на ново въоръжение, така че да не се задълбочава разделението в НАТО между държави производители и държави консуматори на отбранителни продукти. Затова, по думите на президента, индустриалното сътрудничество, трансферът на технологии и реализацията на съвместни производства са от ключово значение, за да развива всяка страна своя отбранителен потенциал и да допринася за колективната сигурност.
„Свързаността между страните в Югоизточна Европа е важна не само за икономическото развитие, но е и фактор на колективната сигурност на НАТО в региона“, подчерта президентът по време на срещата и акцентира върху ключовото значение на европейския транспортен коридор №8, чието изграждане ще свърже Адриатическо и Черно море.
Държавният глава изтъкна ролята на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия в учебния полигон „Ново село“ като пример за отлична координация и възможност за укрепване на взаимодействието между съюзническите държави от региона. Румен Радев приветства усилията за достигане по-високо ниво на подготовка и оперативна съвместимост в базата, която бе посетена от Радмила Шекеринска в рамките на визитата ѝ у нас.
Сред обсъдените по време на срещата теми бе и войната в Украйна, произтичащите от нея рискове за международния мир и сигурност, както и международните инициативи за прекратяване на военните действия и търсене на мирно решение със средствата на дипломацията.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ
29 Септември 2025 | 17:22
Румен Радев: Инвестиционният и икономически обмен между България и Германия следва да води до задълбочаване на трансфера на технологии и индустриалното сътрудничество

0
3
27 Септември 2025 | 13:22
Вицепрезидентът: Тракийската съдба трябва да влезе в учебниците на децата ни

0
3
27 Септември 2025 | 12:58
Вицепрезидентът: По-важни са въпросите пред България, а не какво мисли г-н Борисов за президентската институция

0
1
26 Септември 2025 | 14:36
Румен Радев: Институциите и обществото следва да възприемат висшето медицинско образование като национален приоритет и инвестиция в бъдещето

0
5
26 Септември 2025 | 14:12
Държавният глава призова председателя на ГЕРБ Бойко Борисов да направи така, че чувалите с пари от магистрала „Хемус“ да бъдат върнати

0
1
25 Септември 2025 | 19:57
Румен Радев: Свободните и независими медии са от ключово значение за демократичното развитие на обществото

0
1