3 Ноември 2025 | 13:12
Под патронажа на вицепрезидента Йотова в София се проведе концерт с участието на банатски българи
Концертът „Глас: Симфонична интерпретация на българската музика“ се проведе в зала „България“ под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова. Проектът е на Съюза на банатските българи и младия композитор банатски българин Джеордже Денис и представя симфонично звучене на българския фолклор. Концертът се проведе под акомпанимента на Софийската филхармония с диригент маестро Константин Илиевски.
Банатските българи са най-старата българска диаспора в Румъния. Те са официално признато малцинство и имат свой депутат в парламента – Георги Наков.
„Независимо къде живеем по света, ние сме българи и ни свързва голямата любов към България. Свързва ни необятната територия на българския език“, посочи в приветствието си Илияна Йотова.
Вие сте пряката връзка между Родината и нейните чеда, които не живеят в нея – с тези думи Георги Наков благодари на вицепрезидента за подкрепата за банатските българи.
С концерта в София бяха отбелязани знакови годишнини за банатските българи в Румъния. Тази година се навършват 280 години от създаването на първото българско училище зад граница – Теоретичния лицей „Св. св. Кирил и Методий“ в Стар Бешенов. През септември вицепрезидентът Йотова беше официален гост на честването на юбилея му. През 2025-а се отбелязват и 35 години от създаването на Съюза на банатските българи и издаването на първия брой на вестника на дружеството „Наша глас“.
Румен Радев: Изследователите на Антарктида изграждат модел на успешното бъдеще на планетата – не на войни, а на разбирателство и взаимопомощ
Румен Радев: България разчита на почетните консули в страната ни да допринасят за създаването на нови партньорства в икономиката, иновациите и образованието
Румен Радев: Египет е партньор със стратегическо значение за България и ЕС
По инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова президентската институция представи изложба за покръстването, глаголицата и кирилицата
Държавният глава: Подобно на нашите възрожденци само с традициите и родолюбието можем да търсим заедно мястото на България в модерния свят
Държавният глава и върховен главнокомандващ Румен Радев почете паметта на загиналите български воини
Румен Радев: Политическата класа все повече затъва в блатото на беззаконието
2025