10 Юни 2026 | 21:53
Президентът Йотова разговаря с изпълняващата длъжността президент на Косово Хаджиу
Българският президент благодари на Прищина за политиката й към българската общност в Косово, като изтъкна, че страната е пример в това отношение
Президентът Илияна Йотова се срещна с изпълняващата длъжността президент на Косово Албулена Хаджиу. Разговорът се проведе в рамките на Срещата на върха на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, която беше домакинствана от българския държавен глава.
Йотова и Хаджиу обсъдиха възможностите за задълбочаване на двустранните отношения в редица области. Предстои подписване на споразумение за сътрудничество в сферата на отбраната.
Българският президент благодари на Прищина за политиката й към българската общност в Косово, като изтъкна, че страната е пример в това отношение. Изпълняващият длъжността косовски президент подчерта, че Прищина не прави разлика при интеграцията на различните общности и се стреми към защитата на техните права. Илияна Йотова изрази надежда, че в Косово ще бъдат открити и български съботно-неделни училища в районите с компактна българска общност.
Албулена Хаджиу изрази благодарност пред президента Йотова за българската подкрепа по пътя на Косово към членство в НАТО и Европейския съюз.
Президентът: Партньорството между науката и бизнеса не трябва да е еднократна инициатива, а стратегически избор за бъдещето на България
Илияна Йотова: Подпалването на български дипломатически автомобили на територията на Северна Македония е посегателство срещу България
Президентът категорично осъжда палежа на дипломатически автомобили на българското посолство в Скопие
Президентът Илияна Йотова подписа указ за назначаване на състава на Централната избирателна комисия
Президентът Илияна Йотова откри Световното първенство за атлети със синдром на Даун
Президентът: С влизането в еврозоната Българската народна банка участва във формирането на политиките на Европейската централна банка
Президентът Йотова проведе изслушване на кандидатите за членове на Централната избирателна комисия
Илияна Йотова посрещна в президентската институция ученици от Италианския лицей

2026