14 Юли 2026 | 21:55
Президентът: С обща визия, решителност и по-тясно сътрудничество Европа ще се справи с безпрецедентните предизвикателства
Във време, когато Европа е изправена пред безпрецедентни предизвикателства, наследството на Френската революция с идеалите за свобода, равенство и братство ни напомня, че силата ни е в нашето единство. Повече от всякога се нуждаем от обща визия, решителност и по-тясно сътрудничество. С тези думи президентът Илияна Йотова се обърна към гостите на официалния прием по повод Националния празник на Френската република, организиран от френското посолство в София.
В приветствието си държавният глава посочи, че е обща отговорността към усилията за постигане на мир на Стария континент, за укрепване на европейската сигурност, за развитието на европейските отбранителни способности. „Наша задача е да ускорим енергийния преход и да укрепим устойчивостта на нашата инфраструктура, за да запазим просперитета и конкурентоспособността на Европа“, заяви Йотова.
Президентът изтъкна отличните отношения между България и Франция, изградени върху дългогодишна традиция на приятелство, доверие и взаимно уважение. Тя подчерта сътрудничеството в областта на сигурността, енергетиката, икономиката, образованието, културата.
„В момент, когато Европа пише нова страница от своята история, България и Франция ще продължат да работят рамо до рамо, за да се справят заедно с предизвикателствата на нашето време, верни на ценностите, които ни обединяват“, заяви Илияна Йотова.
Президентът: България да бъде част от засилен дипломатически натиск за мирно решение на войната в Украйна
Президентът: Славните флотски традиции на България намират продължение в дръзновението на най-младото попълнение от военноморски офицери
Държавният глава: Бъдещето на медицината са лекарите, медицинските сестри, здравните работници, които дават най-важното на пациента - надеждата
Президентът Йотова: Разказът на учени и археолози за свещената земя на Перперикон се нуждае от повече известност
Илияна Йотова откри в село Гела 23-тото Национално гайдарско надсвирване и Родов събор
Илияна Йотова към дипломантите на Военна академия: Защитата на България е не само дълг и призвание, а и мисия
Становище на президентската институция за Закона за държавния бюджет за 2026 г.


2026